JFY TPM L+

Tänj på dina gränser med JFY

TPM+ L utökar TPM+-serien med ökad slaglängd och större öppningshöjd för att bearbeta högre verktyg och större delar. Designad för verkstäder och tillverkare som behöver bredare kapacitet för delar utan att offra repeterbar noggrannhet, snabb installation eller intuitiv programmering av produktionskvalitet.

Lås upp nya möjligheter och större vinster

Hantera allt från smådelar till extra stora jobb. TPM+L levererar +20% öppningshöjd och +45% ramrörelse för att forma högre flänsar och djupare delar, medan konfigurerbara verktygshöjder och upp till 6-axlad flexibilitet för bakre anslag täcker en mängd olika applikationer – vilket öppnar dörren till nya möjligheter och större vinster

"Perfekt böj-noggrannhet

Vår mekaniska kröning med tät punkttäckning garanterar felfri precision och levererar konsekventa vinklar över hela bockningslinjen. Samtidigt säkerställer den optimerade kroppsdesignen en stensäker noggrannhet som du kan lita på.

Sänkta kostnader och hållbarhet

Servodrifstekniken minskar energianvändningen med över 40 %% jämfört med gamla AC-motorer, samtidigt som den körs 15% snabbare – vilket sänker din elräkning och stöder hållbarhetsmål. Spara på installationen med en kompakt tank som bara använder 200 liter olja, vilket avsevärt minskar frakt- och underhållskostnaderna.

Så enkelt, vem som helst kan köra det

Ansträngningslös programmering låter dig dra och släppa CAD/3D-filer (DXF, IGS), och maskinen beräknar automatiskt böjsekvensen och kontrollerar för kollisioner. Med “What You See Is What You Get”-simulering i 3D och digital programmering elimineras misstag innan du någonsin trycker på Start.

Bästa service i klassen

Tätt och professionellt servicenätverk med lokal support och support på plats.

Funktioner och prestanda

Böjningsnoggrannhet
  • Rigid, FEM‑optimized frame: The bed is fabricated from high‑grade steel plate
    and the frame is structurally optimized by finite‑element analysis to minimize deflection under load. The result is consistent ram parallelism and repeatable bend angles across the full travel – no compromise on endurance or lifetime.
  • Single‑setup precision machining: Major reference surfaces are finished on SHW CNC pentahedron machining centers (Germany) with one‑time clamping, guaranteeing geometric accuracy and stable tolerances of the
    assembled components.
  • Active throat compensation: A C‑type throat compensation unit, linked to an upper detection sensor, dynamically compensates for material and thickness
    variations so bend angle remains accurate across different jobs and sheet
    types.
  • High‑resolution mechanical crowning: Bidirectional mechanical crowning with dense‑point compensation corrects localized deflection across the table, ensuring uniform bend angles even for long parts and heavy bends
  • Servo‑driven hydraulic pump replaces AC motor drive to cut energy
    consumption by ~40% and reduce oil temperature.
  • Improved ram dynamics deliver 10–15% higher ram efficiency than the
    previous TPM model, for faster, more consistent bends.
  • Modern platform: Windows 10 Enterprise with a 19″ multi‑touch LCD
    (1280×1024) for a responsive, familiar operator experience.
  • Convenient and fast job creation: Digital 2D profile programming plus
    automated 3D bend‑sequence generation and simulation eliminates
    manual step‑programming.
  • CAD/3D import & tooling integration: Native DXF and IGS import. JFY
    tooling library included and custom tooling can be added from CAD which speeds setup and ensures correct tool selection.
  • Smart assistance & learning: Automatic angle‑correction database, self‑learning tolerance table and automatic part counting reduce trial bends and improve first‑part yield.
  • Production monitoring & support: Real‑time axis‑position trace analysis remote diagnosis and network file transfer simplify troubleshooting and central program management.
  • Electro‑hydraulic dual‑cylinder control provides synchronized motion for high bending and repositioning accuracy.
  • Integrated hydraulic manifold reduces piping and leakage risk, improves stability and simplifies maintenance and machine appearance.
  • Five‑point hydraulic monitoring protects operators and machine components for safer continuous production.
  • Automatic mechanical crowning with dense‑point compensation corrects
    localized deflection across the bed, maintaining accurate bend angles over
    long parts and heavy work.
  • Reduces scrap and rework and keeps tolerances stable over the machine
    lifetime.
  • High‑speed, high‑precision backgauge motion for quick, repeatable stop
    and reduced cycle time.
  • Modular design extendable to up to 6 axes to support complex part
    geometries and multi‑bend sequences
Main specification Enhet100T150T225T
ModellTPM+
100L-3100
TPM+
150L-3100
TPM+
225L-3100
Max. bending forceKN100015002250
Max. bending lengthmm310031003100
Column distancemm270027002700
Throat depthmm450450450
Ram strokemm315315315
Stängd höjdmm675675675
RAM speedApproachingmm/s220180160
Arbetar101010
Återvända220180170
Huvudmotorns effektkW12.417.821.4
Oil tank capacityL200200200
Machine sizes LxWxHmm398040004020
mm182019101920
mm288028802970

Logga in på JFY-portalen

 

Medlemskap

Upphör att gälla